Zarobki kierowców – ile można zarobić w trasie?

Zarobki kierowców — ile można zarobić w trasie?

Na świecie istnieje mnóstwo zawodów, bez których nie wyobrażamy sobie codziennego życia. Jednym z nich jest z pewnością kierowca zawodowy. To właśnie on odpowiada za to, że do sklepu trafiają nasze ulubione produkty.

Kierowca TIR-a to jednak bardzo wymagająca i męcząca praca. A co więcej, wiąże się również z wieloma obowiązkami. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, ile zarabia kierowca zawodowy. Wypłata zależy w tym przypadku od wielu czynników, a także różni się pod względem geograficznym.

 

Kierowca międzynarodowy — zarobki

Aby skutecznie przeanalizować zarobki kierowcy zawodowego w Polsce, warto posłużyć się średnią oraz medianą. Te dwie wartości pozwolą na określenie średniej wypłaty, jakiej może oczekiwać właściciel prawa jazdy z kategorią C+E. Ile zarabia kierowca międzynarodowy? Zarobki według średniej utrzymują się na poziomie 5000 zł brutto. Średnia nie dostarcza jednak zbyt miarodajnych informacji. Jeden kierowca, który otrzymuje za pracę dużo więcej, będzie znacznie podnosił średnią.

Aby móc dokładniej przeanalizować zarobki polskiego kierowcy TIR-a, warto posłużyć się medianą. To nic innego jak najczęściej występujące wartości. Te wynoszą 3900 zł brutto. Jest to więc stawka, na którą może liczyć większość kierowców zawodowych w Polsce. Według badań takie zarobki otrzymuje połowa kierujących pojazdami ciężarowymi. 25% zarabia mniej, z kolei drugie 25% więcej niż 3900 zł. Warto jednak pamiętać, że na końcową wypłatę wpływ ma bardzo dużo czynników. Mogą to być między innymi staż pracy czy posiadane uprawnienia.

Natomiast od 2 marca 2022 roku, z uwagi na wejście w życie tak zwanego Pakietu Mobilności, czyli unijnych przepisów regulujących nowe zasady ustalenia wynagrodzenia minimalnego kierowców w międzynarodowym transporcie drogowym, wartość ta uległa znaczącemu podwyższeniu i wynosi co najmniej 8500 brutto (średnio 11 euro brutto za godzinę x średnio 170 godzin w miesiącu x średnio 4,5 zł za 1 euro).

Jak jednak powszechnie wiadomo, stawki za dniówkę pracy kierowców kształtują się w przedziale od 380 zł do 530 zł. Najczęściej jednak 430 zł netto (w rozumieniu „do ręki”).

Oznacza to w praktyce, że kierowcy międzynarodowego transportu drogowego, zarabiają przeciętnie 9500 zł do ręki. W praktyce, przewoźnicy bardzo często nie ujawniają znacznej części wynagrodzenia, dla obniżenia kosztów pracy. Wyliczenie wynagrodzenia po wejściu w życie w 2022r Pakietu Mobilności stało się bardzo skomplikowane i dlatego z pomocom pracodawcom i kierowcom oraz biurom rachunkowym i księgowym, przychodzi z pomocą aplikacja VTS spółki VTS Project, będąca najnowocześniejszym rozwiązaniem, pozwalającym błyskawicznie i legalnie wyliczyć wynagrodzenie kierowców.

 

Zarobki kierowcy — od czego zależą?

Na to, ile zarobi konkretny kierowca, wpływa bardzo wiele czynników. Warto więc przyjrzeć się najpopularniejszym z nich. Bardzo duże znaczenie ma staż pracy kierowcy zawodowego. Doświadczony kierowca, który pokonał przez wiele lat tysiące kilometrów, może liczyć na wyższe zarobki niż początkująca osoba.

Ponadto taki pracownik może również liczyć na różnego rodzaju bonusy, takie jak dodatki lojalnościowe oraz stażowe. Natomiast początkujący kierowca musi zadowolić się podstawową wypłatą.

Bardzo duży wpływ mają również osiągane wyniki. Co to oznacza? Każdy kierowca podlega indywidualnej ocenie, w której skład wchodzą terminowość, to, czy towar dojechał cały i bez uszkodzeń oraz oszczędności paliwa w trakcie przewozu. Kierowca, który osiągnie wysokie wyniki pod tym względem, może liczyć na wyższą premię, a także dodatki. Warto wspomnieć, że premiowana jest również jazda bezwypadkowa oraz bez otrzymania mandatu.

Co jeszcze wpływa na zarobki kierowcy zawodowego? Przede wszystkim są to posiadane uprawnienia. Obecnie samo posiadanie prawa jazdy kategorii C+E to zbyt mało, aby cieszyć się najwyższą możliwą wypłatą. Coraz więcej kierowców przechodzi więc różnego rodzaju kursy i nabywa uprawnienia do przewozu na przykład ładunków ponadnormatywnych czy ADR.

Im bardziej wyspecjalizowany jest pojazd, tym również większe zarobki może otrzymać kierujący samochodem. Duże znaczenie mają również długość trasy oraz czas pracy. Kierowca międzynarodowy zarobi więcej niż krajowy.

Jednym z kluczowych czynników wpływających na wymiar wynagrodzenia kierowców, jest  ilość dni, w trakcie których kierowca przebywał w podróży służbowej, ponieważ oprócz podstawowego wynagrodzenia, kierowcy z tego tytułu należy się ogromna część przychodów w postaci „diet” i „ryczałtów za nocleg”. Sumarycznie kierowcy z tego tytułu mogą dodatkowo uzbierać około 6 000 zł do ręki w miesięcy. Przeciętna dieta w krajach UE, wynosi 50 euro x 4,5 zł = 225 zł x średnio 22 dni w miesiącu = 4950 zł + czasami nawet do około 2000 zł z tytułu ryczałtów noclegowych.

Często pracodawcy wypłacali niższe wynagrodzenie zasadnicze i dopłacali kierowcom do kwoty netto dietami i ryczałtami noclegowymi, zwolnionymi z oskładkowania i opodatkowania. Dzięki temu, kierowcy mieli wysokie wynagrodzenia „do ręki” a pracodawca miał niższy koszt „ubruttowienia” pracy.

Niestety od 2 marca 2022 roku, pracodawcy zatrudniający kierowców na podstawie umów o pracę, nie mają już takiej możliwości i nie mogą wypłacać diet oraz ryczałtów noclegowych w transporcie międzynarodowym, co drastycznie podniosło koszty pracy i obniżyło rentowność.

Na szczęście, istnieje legalna możliwość drastycznego obniżenia kosztów ubruttowienia pracy za pomocą oprogramowania VTS, które w połączeniu z nowym rodzajem Umowy o świadczenie usług kierowania pojazdami, pozwala obniżyć koszty ubruttowienia średnio od 1200 zł do prawie 4000 zł miesięcznie. Dzięki temu, kierowcy nadal mogą otrzymywać wysoką kwotę „ro ręki” a pracodawcy nie tracą kontraktów.

 

Ile zarabia kierowca w Niemczech i innych krajach UE?

Aby w pełni odpowiedzieć sobie na pytanie, czy praca jako kierowca się opłaca, warto przyjrzeć się sytuacji za granicą. Zarobki w takich krajach jak Niemcy czy Szwecja są większe niż w Polsce. Nic więc dziwnego, że coraz więcej kierowców decyduje się na zatrudnienie w firmie przewozowej w tych państwach.

Na jaką wypłatę może więc liczyć kierowca? Zarobki w Niemczech są statystycznie najwyższe w całej Unii Europejskiej. Firmy przewozowe oferują tu nawet 18000 zł brutto. Warto także wspomnieć, że wynagrodzenie dla kierowców zawodowych w Niemczech rośnie szybciej niż w Polsce. Bardzo dobrym kierunkiem są również Szwecja i Francja. Tam kierowca może liczyć na 13000 zł brutto, przy medianie utrzymującej się na poziomie 10000.

Warto jeszcze odpowiedzieć na pytanie, od czego zależą zarobki w UE. Przede wszystkim składają się na nie doświadczenie pracowników, bezpieczeństwo i ekonomiczność jazdy, a także znajomość przepisów międzynarodowych.

Dzięki oprogramowaniu VTS, każdy może bardzo szybko i tanio wyliczyć możliwie najkorzystniejsze warunki wynagrodzenia.

 

Kierowca w Stanach — ile zarabia?

USA to również bardzo popularny kierunek dla kierowców zawodowych. Na jaki zarobek może więc liczyć osoba na tym stanowisku? Na początku warto wspomnieć, że samo podejście do tego zawodu wygląda zupełnie inaczej niż w Europie.

Aspekt transportu drogowego za oceanem jest bardzo ważny, a kierowców darzy się dużo większym szacunkiem. Ponadto amerykańskie firmy przewozowe są bardzo wymagające. Kierujący musi mieć komplet badań zawodowych, które poświadczają dobry stan zdrowia. Zawodowych kierowców nie ma więc zbyt wielu, dlatego zarobki są naprawdę wysokie.

Kierowca zawodowy w Stanach może liczyć na wypłatę w wysokości aż 20000 zł brutto. Najwięcej zarabiają jednak wyspecjalizowani pracownicy, poruszający się po drogach międzystanowych, a nawet międzynarodowych. Mogą oni liczyć bowiem na 26-28 tys. zł brutto.

Warto jednak pamiętać, że Amerykanie bazują na stałych pensjach, dlatego kierujący TIR-em nie może liczyć na premie. Praca kierowcy w USA to bardzo elitarny zawód, a firmy przewozowe nie przyjmują osób “z ulicy”.

Comments are closed.