Taryfikator mandatów w Niemczech dla kierowców ciężarowych

Praca kierowcy międzynarodowego wymaga odpowiedniego przygotowania. Chodzi tutaj nie tylko o względy czysto techniczne, ale również kwestie związane z przepisami ruchu drogowego. Przemieszczając się przez kolejne państwa, kierujący „TIR-em” musi być świadomy, że na terenie każdego z nich obowiązują inne przepisy. Podobnie jest również w Niemczech. Mandaty przewidziane dla kierowców ciężarowych kształtują się nieco inaczej niż w Polsce, dlatego warto zawczasu zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi możliwych kar.

I tu z pomocą przychodzi specjalistyczne oprogramowanie VTS, dzięki któremu kierowcy, spedytorzy i właściciele firm transportowych, mogą niemalże natychmiast zobaczyć ewentualne przekroczenia norm czasu jady lub odpoczynków.

Jest tak dlatego, że aplikacja VTS działa webowo – w chmurze internetowej, i każdy kierowca może po zaciągnięciu danych, zobaczyć raport naruszeń niemalże natychmiast na własnym smartfonie – analogicznie do spedytora i właściciela.

 

Taryfikator mandatów – Niemcy

Jak w przypadku każdego innego kraju europejskiego, również w Niemczech kierowców obowiązuje wiele regulacji związanych z podstawowymi zasadami ruchu drogowego. Wprowadzenie pewnych przepisów jest konieczne do zapewnienia jeszcze większego bezpieczeństwa na szosie. Z przestrzegania takich zasad nie są oczywiście wyłączeni kierowcy ciężarowi, poruszający się z transportem na terenie Niemiec.

Wykonywanie swoich obowiązków zawodowych musi być zawsze zgodne z prawem obowiązującym na terenie kraju, w którym w danym momencie znajduje się kierowca. Upewnienie się, że przepisy ruchu drogowego są znane pracownikom, jest jednym z najważniejszych obowiązków każdego przedsiębiorcy prowadzącego biznes w branży transportowej.

Nasze systemy programowe przeliczające czas pracy kierowców ułatwiają funkcjonowanie całej firmy na co dzień, ale jednocześnie podstawą wykonywania obowiązków jest wiedza teoretyczna. Taryfikator mandatów w Niemczech nie przedstawia się obiecująco dla polskich przedsiębiorców, zatem lepiej dmuchać na zimne.

 

Mandaty w Niemczech dla kierowców ciężarówek za najpopularniejsze wykroczenia

Od zawodowych kierowców poruszających się samochodami ciężarowymi nie bez powodu oczekuje się doskonałej znajomości przepisów ruchu drogowego. Pracownicy w tej branży muszą być świadomi ewentualnych konsekwencji swoich nieprawidłowych działań – również na terenie Niemiec. Mandaty i ich wysokość uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju wykroczenia.

Dla przykładu: w Niemczech obowiązuje uregulowany prawnie zakaz jazdy samochodów ciężarowych w niedziele i święta w godzinach 0:00-22:00. Po stronie osoby odpowiedzialnej za planowanie przebiegu tras należy wzięcie tego pod uwagę. Dzięki temu jazda nie skończy się dotkliwymi mandatami w Niemczech.

Dla kierowców ciężarówek groźne może być nałożenie kary pieniężnej w wysokości 120 euro – taki mandat za nieprzestrzeganie zakazu ruchu pojazdów obciąża bezpośrednio kierującego. Natomiast przedsiębiorca w takiej sytuacji zostaje ukarany grzywną wynoszącą 570 euro za zlecenie przejazdu.

 

Przekroczenie prędkości w Niemczech – kara

Jednym z najczęściej wymienianych powodów otrzymania mandatu jest oczywiście przekroczenie prędkości. W tym obszarze również nie można oczekiwać pobłażliwości na terenie Niemiec. Mandaty w tym kraju uzależnione są od tego, w jakim stopniu wyznaczona prędkość została przekroczona przez kierowcę samochodu ciężarowego.

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami za przekroczenie prędkości w Niemczech kara dla ciężarówki powyżej 3,5 tony na terenie zabudowanym wynosi od 40 euro za przekroczenie do 10 km/h. To najniższa wartość mandatu, jaką przewiduje niemiecki taryfikator. Przekroczenie dozwolonej prędkości do 70 km/h grozi grzywną aż do 700 euro i zakazem prowadzenia samochodu przez okres 3 miesięcy.

 

Obowiązujący taryfikator, Niemcy – przekroczenie prędkości marszowej

Doświadczeni kierowcy, którzy poruszają się po terenie Unii Europejskiej od lat, nie mogą spoczywać na laurach, ignorując możliwości dalszego szkolenia z zakresu kar. Przepisy ruchu drogowego zmieniają się z roku na rok, również w Niemczech. Mandaty od 2022 roku wystawiane są również za przekroczenie tzw. prędkości marszowej. Oznacza to jazdę przy wartości ok. 5 km/h podczas skręcania w prawo. Takie zachowanie ma uchronić pieszych i rowerzystów przed martwym polem – znalezienie się w nim bardzo często jest bezpośrednią przyczyną wypadków, również ze skutkiem śmiertelnym. Za przekroczenie prędkości grozi grzywna 70 euro i 1 punkt karny dla kierowcy.

Comments are closed.