Otwieranie firmy transportowej krok po kroku

Transport to obecnie jedna z najprężniej rozwijających się branż, w której cały czas poszukiwani są nowi pracownicy. Dziś z usług przedsiębiorstw działających w tym obszarze korzysta zdecydowanie więcej klientów niż 10-15 lat temu. Przewozi się absolutnie wszystko oraz na ogromne odległości.

Biorąc pod uwagę aktualną sytuację na rynku oraz to, że usługi transportowe będą potrzebne zawsze, zakładanie własnej działalności w tej branży wydaje się dobrym pomysłem. Otwieranie firmy transportowej jest jednak procesem złożonym, do którego trzeba się naprawdę dobrze przygotować.

Jeżeli zastanawiasz się, od czego zacząć, a także jak wygląda cały ten proces, to doskonale trafiłeś – serdecznie zapraszamy do zapoznania się poniższym artykułem dotyczącym tego, jak otworzyć firmę transportową.

Sens otwarcia firmy transportowej jest tylko jeden – musi zarabiać dla właściciela pieniądze.

Dotychczas firmy transportowe stosowały anachroniczny model zarobkowania w firmach transportowych. Sprowadzał się on do tego, że zysk firm transportowych wypracowywały z grubsza dwie grupy pracowników: spedytorzy pozyskujący frachty i kierowcy realizujący frachty. Praca wszystkich pozostałych osób i ogólnie aktywów (w tym samochodów), miała charakter uzupełniający i de facto…kosztowy.

Ten anachroniczny model drastycznie uległ zmianie, gdy na rynku transportowym pojawiła się aplikacja VTS, rozliczająca wynagrodzenia na podstawie specjalistycznej Umowy o świadczenie usług kierowania pojazdami. Aplikacja VTS stała się jednym z najsilniejszych ogniw zarobkowych firm transportowych – wprost wypracowuje ogromne oszczędności – co przekłada się na wzrost rentowności, czyli zysku firmy.

Zatem, obecnie, każda nowoczesna firma transportowa, zarabia pieniądze nie na podstawie wyłącznie dwóch ogniw:

  1. Spedytorów;
  2. Kierowców;
    lecz na podstawie aż czterech ogniw
  3. Aplikacji VTS połączonej z
  4. Umową o świadczenie usług kierowania pojazdami.

 

Taka nowa forma wspólnego zarobkowania właścicieli firm transportowych z firmą produkującą aplikację VTS, może przynieść ogromne oszczędności w kwocie do 4,5 milionów złotych rocznie w przeliczeniu na każdych 100 kierowców.

Oznacza to, że aplikacja VTS w połączeniu z Umową o świadczenie usług kierowania pojazdami, stanowi jedno z najsilniejszych ogniw zarabiania dla firm transportowych. Należy bowiem zadać sobie pytanie, czy każda firma transportowa, nie korzystająca z aplikacji VTS, potrafi wygenerować z pracy pozostałych ogniw tak ogromną część zysku ?

Otwieranie firmy transportowej – od czego zacząć?

Otwarcie własnej firmy transportowej to wykreowanie przed sobą zupełnie nowych możliwości. Jednak, aby w ogóle móc rozpocząć ten proces, trzeba wcześniej zdobyć odpowiednie doświadczenie oraz wiedzę jako kierowca. Tylko zaznając tego zawodu samodzielnie, dowiemy się, w jaki sposób prowadzić swoją własną firmę w tej branży. Oznacza to również, że osoba zakładająca takie przedsiębiorstwo powinna zdobyć uprawnienia do kierowania pojazdami ciężarowymi.

Poza wyżej wymienionymi dokumentami, umiejętnościami oraz doświadczeniem każda osoba chcąca prowadzić działalność transportową, musi posiadać do tego wszelkie uprawnienia, licencje i pozwolenia wymagane przez prawo. Wynika to z faktu, że branża transportowa podlega ścisłym regulacjom, których trzeba przestrzegać. Wszystkie szczegóły dotyczące zarówno praw, jak i obowiązków firmy działającej w tym zakresie zostały zawarte w prawie przewozowym oraz ustawie o transporcie drogowym.

Po uzyskaniu wszelkich pozwoleń, zaświadczeń, wypełnieniu odpowiednich dokumentów i otrzymaniu określonych zgód można przystąpić do działania. Na tym etapie warto zastanowić się, jakie branże chcemy obsługiwać oraz, na jakim obszarze świadczyć swoje usługi. W przypadku pierwszej kwestii należy się poważnie zastanowić, gdyż część transportów obejmujących konkretne towary będzie wymagała specjalnych pojazdów do realizacji zleceń.

Po określeniu tych szczegółów czas rozpocząć planowanie budowy floty. Co istotne, należy dobierać samochody dopasowane do potrzeb przedsiębiorstwa, tak aby można było bez większego kłopotu realizować wszystkie zlecenia. Warto zwrócić uwagę na dopuszczalną masę całkowitą pojazdu – w szczególności, jeżeli mamy zamiar współpracować z firmami, których transporty potrafią ważyć naprawdę dużo. Za przekroczenie tego parametru można dostać bardzo wysokie kary.

Jak otworzyć firmę transportową powyżej 3,5 tony?

Otwieranie firmy transportowej powyżej 3,5 tony to nie przelewki, jednak sam proces nie należy do skomplikowanych. Tak jak zostało już opisane – w pierwszej kolejności należy postarać się o uzyskanie wszelkich pozwoleń i zaświadczeń, w tym certyfikatu kompetencji zawodowych. Następnie należy dokonać wyboru formy prowadzonej działalności w zależności od tego, jaką firmę planujemy założyć. Wraz z tą kwestią musimy również zdecydować się na konkretną formę opodatkowania. Tu również mamy kilka różnych możliwości, które możemy dopasować do profilu działalności.

Ostatnim krokiem w zdobywaniu dokumentów będzie uzyskanie licencji transportowej. To bardzo ważny dokument, który potwierdza zdobycie uprawnień do przewozu towarów i osób. Bez niego nie można rozpocząć działalności. Na samym końcu pozostaje (tak jak już zostało wspomniane) wybór odpowiedniego pojazdu lub całej floty.

O czym trzeba pamiętać, rozpoczynając swoją przygodę na rynku transportowym?

Rozpoczynając działalność w branży transportowej, trzeba pamiętać o tym, że wbrew pozorom nie jest to praca łatwa. Już sam proces zakładania takiej firmy może przysporzyć sporych problemów, a co dopiero skuteczne utrzymanie jej działania. Trzeba również bardzo uważać na wszystkie regulacje prawne. W końcu za złamanie przepisów czekają naprawdę dotkliwe kary, które – jeśli przydarzą się na samym początku działalności – przez długi czas mogą być źródłem problemów.

Comments are closed.