Czym się różni spedytor od logistyka

Branża transportowa charakteryzuje się obecnością wielu pojęć, które mogą okazać się trudne bądź niezrozumiałe dla osób niemających wiele wspólnego z tego typu działaniami. Wcale nas to nie dziwi – podobnie dzieje się przecież w innych obszarach gospodarki, gdzie wykorzystuje się specjalistyczne słownictwo.

Dużo wątpliwości może wzbudzać różnica w obowiązkach spedytora oraz logistyka. Te dwa pojęcia są bardzo popularne i często stosuje się je zamiennie – jednak czy słusznie? W tym artykule odpowiemy na pytanie, czym różni się spedytor od logistyka.

Czym się różni spedytor od logistyka?

Te dwa pojęcia są ze sobą ściśle powiązane, nie oznacza to jednak, że można używać ich zamiennie. Osoby na obu stanowiskach mają do wykonania różne zadania oraz obowiązki. Czym zatem różni się spedytor od logistyka?

Na początku warto wyjaśnić, kim jest logistyk. To osoba odpowiedzialna za planowanie transportu. Działania w tym zakresie obejmują szczegółowe planowanie przewozu osób, przedmiotów, a także zwierząt. Logistyka bardzo często obejmuje organizowanie transportu towarów do innych hal produkcyjnych czy magazynów.

To, co ważne, logistyk musi mieć obszerną wiedzę na temat ładunku, który jest przewożony. Tylko w takim wypadku można liczyć na sprawne zakończenie procesu. Praca logistyka dzieli się również na kilka etapów, które często podzielone są względem konkretnych pracowników. Jakie konkretne obowiązki spoczywają na tej osobie?

Jakie umiejętności musi posiadać logistyk?

Zarządzanie logistyką wymaga znajomości branży, przewożonych towarów, a także licznych umiejętności. Aby zaplanowany transport był efektowny, każdy logistyk musi dysponować wiedzą na temat procesów logistycznych, przeładunków, planowania i nowych technologii produkcyjnych. W celu zapewnienia optymalnych warunków transportu konieczne jest zaplanowanie najodpowiedniejszej trasy oraz dobór właściwej floty pojazdów, co jest niezwykle ważne w przypadku wrażliwych materiałów.

Dobry logistyk powinien potrafić analizować koszty organizacji transportu, minimalizować niepotrzebne wydatki oraz mieć umiejętności analityczne związane z koncepcjami kosztów finansowych. Do obowiązków tego specjalisty należą również kontakt z klientem i dostosowanie oferty do potrzeb osób zamawiających usługi.

Podsumowując, wszystkie działania podejmowane przez osobę na tym stanowisku mają na celu optymalne oraz efektywne zorganizowanie transportu. Jakie są więc różnice między spedytorem a logistykiem?

Spedytor – organizacja transportu

Jakie zadania i obowiązki należą z kolei do spedytora? Jak już zostało wcześniej wspomniane, ten specjalista zajmuje się organizacją transportu, czyli wdrożeniem w życie planów przygotowanych przez logistyka. Część zadań na tych dwóch stanowiskach może okazać się bardzo płynna. Obowiązki spedytora są jednak o wiele szersze i skupiają się na organizacji transportu w ramach obowiązujących przepisów prawa, uwzględniając prowadzoną działalność gospodarczą.

Do zadań spedytora należy podjęcie wszelkiego rodzaju działań, aby zapewnić bezproblemowe, bezpieczne i w pełni satysfakcjonujące wykonanie zlecenia na transport. Ten specjalista zajmuje się przyjmowaniem zleceń na przewóz ładunków oraz ich organizowaniem. Do sztandarowych obowiązków należą również zawieranie umów z klientami, szukanie odpowiedniej floty, sporządzanie dokumentacji dotyczącej towarów, przygotowywanie ładunków do odpraw celnych czy ubezpieczanie przesyłek.

Jakie umiejętności powinien posiadać spedytor?

Warto zaznaczyć, że zakres obowiązków spedytora różni się w zależności od firmy, transportowanych towarów czy trasy przejazdu. Część obowiązków może zostać przekazana logistykowi, stąd częste pytania o to, czym się różni spedytor od logistyka.

To, co charakterystyczne, spedytor musi często podejmować odpowiednie kroki także w kryzysowych sytuacjach, działać szybko, aby rozwiązać powstały problem. Posiadanie odpowiednich umiejętności miękkich jest niezwykle ważne, aby minimalizować straty i decydować słusznie, często pod wpływem stresu oraz emocji.

Tego typu decyzji nie musi z kolei podejmować logistyk, który zajmuje się pracą na wcześniejszym etapie. Jego zadanie polega na dokładnym oraz skrupulatnym zaplanowaniu wszystkich elementów związanych z transportem.

Różnica między logistykiem a spedytorem – podsumowanie

Praca spedytora i logistyka są wzajemnie ze sobą powiązane oraz wymagają ścisłej współpracy, aby cały proces związany z transportem był skuteczny.

Pierwszym etapem jest dokładne zaplanowanie wszystkich środków niezbędnych w trakcie realizacji zlecenia – za to odpowiada logistyk. Liczą się tu umiejętności analityczne czy dokładna znajomość branży transportowej. Organizacją przesyłki zajmuje się w praktyce spedytor, odpowiedzialny m.in. sporządzanie oraz kompletowanie dokumentacji, wybór i organizowanie odpowiednich pojazdów, a przede wszystkim przyjmowanie kolejnych zleceń.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pozwolił Ci zrozumieć, czym różni się spedytor od logistyka. To dwa zawody, które wymagają dużej odpowiedzialności, szerokiej wiedzy oraz bogatych kompetencji.

System informatyczny VTS wymiernie wspomaga efektywność pracy zarówno spedytorów jak i logistyków i pomaga im zarządzać procesami logistycznymi, takimi jak:

  • Czas pracy kierowców,
  • Zarzadzanie okresami przerw i odpoczynków kierowców,
  • Określanie typów transportów – w szczególności określanie maksymalnej dopuszczalnej ilości kabotaży,
  • Zarządzanie wymiarami sankcji administracyjnych,
  • Określanie kosztów składowych wynagrodzenia, dodatków, diet, ryczałtów noclegowych kierowców etc.,
  • Zarządzanie częścią dokumentacji transportowej kierowców – np.: obowiązkowych Zaświadczeń Działalności Kierowców, które w systemie VTS mogą być wystawiane w formie elektronicznej z komputera spedytora na telefon kierowcy z podpisem elektronicznym,
  • …oraz wiele innych funkcjonalności, o których można dowiedzieć się więcej na stronie internetowej VTS.
Comments are closed.