Kto to logistyk?

Wiele osób zastanawia się, na czym polega praca logistyka i z jaką wiąże się branżą. Obowiązki wykonywane w tej profesji mogą różnić się w zależności od firmy oraz specyfiki obsługiwanych klientów. Niezaprzeczalnie można jednak stwierdzić, że działania logistyka związane są z handlem. Ten specjalista realizuje swoje zawodowe obowiązki w zakresie skutecznego planowania przepływu surowców. Czym zajmuje się logistyk i jakie musi mieć umiejętności?

Logistyk – kto to jest?

To popularne określenie słyszy się dość często w kontekście stanowisk pracy w różnych firmach. W jakiej branży pojawia się taka osoba? Nie ma z góry określonych zasad – wszędzie tam, gdzie niezbędne jest transportowanie towarów oraz przyjmowanie dużej ilości przesyłek, można spotkać tego specjalistę. Logistyk to osoba, która zajmuje się procesem planowania i zarządzania zasobami w firmie. Pod jego opieką znajduje się ciągły przypływ towarów do magazynów oraz ich transport do klientów. Jakie są dokładne obowiązki należące do logistyka?

Główne zadania osoby na tym stanowisku polegają na planowaniu wszelkich działań w firmie, których celem jest adaptacja firmy na rynku oraz przygotowanie dystrybucji towarów. Logistyk to osoba odpowiedzialna za transport, a także kwestie operacyjne. Aby wykonać wszystkie zadania, musi najpierw zdobyć odpowiednią wiedzę w zakresie analizy krajowych i zagranicznych rynków zaopatrzenia.

Istotna jest również wiedza z zakresu gromadzenia i analizowania ofert. Logistycy śledzą ceny surowców oraz materiałów, tak aby zapewnić firmie możliwie najkorzystniejsze warunki finansowe. Negocjowanie warunków cenowych wiąże się także z kontrolowaniem samych dostawców, ich rzetelności i wiarygodności. To bardzo istotne, aby nie popełnić żadnych błędów, a także nie narazić firmy na straty.

Do obowiązków logistyka należy również prowadzenie rozliczeń budżetowych oraz statystyk dotyczących dostępności towarów. Wyraźnie widać, że ta praca nie jest prosta. Wymaga bowiem wielu umiejętności, a także szerokiej wiedzy i stałego śledzenia pojawiających się na rynku zmian.

Czym zajmuje się logistyk? Obowiązki

Obowiązki logistyka są bardzo różnorodne w zależności od firmy, w jakiej został zatrudniony. Na tym specjaliście spoczywa obowiązek kontrolowania oraz przygotowania dokumentów związanych z umowami z klientami. Jego obowiązki to również komunikacja z dostawcami, śledzenie zamówień czy wypracowywanie metod zarządzania towarem i jego ewidencji.  Warto zaznaczyć, że logistyk musi również kontrolować stan techniczny pojazdów, ich zaopatrzenie, a także zdolność do jazdy, a w swoich planach określać dokładnie, które auta są optymalne do transportu towarów.

Logistyk to również osoba, która powinna dysponować szerokimi kompetencjami analitycznymi – ważne jest stałe monitorowanie oraz raportowanie efektów prowadzonych działań, w tym wpływy do budżetu, wydatki stałe, przychody czy ewentualne straty wynikające z problemów. Ten specjalista nie rzadko musi podejmować ryzyko, co wiąże się z wysokim stopniem odpowiedzialności pełnionej funkcji. Logistyk często zajmuje się również bezpośrednio pracą z przesyłkami – pakowaniem, oznakowaniem i dystrybucją towarów. Wymienione działania także wymagają wysokiego poziomu zaangażowania oraz odpowiednich umiejętności.

Logistyk – kim jest taka osoba? Cechy i umiejętności

Kto to logistyk? Osoba taka z pewnością powinna charakteryzować się odpornością na stres, otwartością w komunikacji z klientami, a także umieć zarządzać wieloma zadaniami w jednym czasie. Niezbędne jest również odpowiedzialne zarządzanie czasu oraz umiejętność dokładnego planowania.

Często na tym stanowisku przydaje się również umiejętność zwięzłego oraz jasnego formułowania myśli – szczególnie wtedy, gdy konieczne jest podjęcie szybkiej decyzji. Na logistyku spoczywa bardzo wiele obowiązków – ich zakres zależy jednak od miejsca pracy, branży, specyfiki danej firmy, a także wielu innych zmiennych.

Ścieżka pozwalająca zostać logistykiem

Jak zostać logistykiem? W wielu przypadkach bardzo pomocne jest skończenie odpowiednich studiów oraz uzyskanie tytułu inżyniera, a dalej magistra. Realizowany na uczelniach materiał sprawi, że kandydat pozyska odpowiednią wiedzę i umiejętności, a co ważne – także praktyczne zdolności. Program oraz praktyki przygotują studenta do podjęcia pracy w zawodzie.

Niezwykle ważne jest zdobycie praktycznego doświadczenia, które można gromadzić, współpracując z różnego rodzaju firmami. Szkoły Wyższe oferują programy stażowe, letnie praktyki, a także wyjazdy zagraniczne. W ich trakcie studenci zdobywają niezbędne umiejętności do pracy.

Kto to logistyk? Podsumowanie

Zawód logistyka wymaga ciągłego doszkalania się oraz znajomości branży międzynarodowej. Zatrudnieni na tym stanowisku muszą być odporni na stres i działać często pod wpływem presji czasu, wykazując się jednocześnie wysoką dokładnością.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł wyjaśnił, kim jest logistyk i jakie są jego obowiązki. To stanowisko, które okazuje się często niezbędne w przypadku firm transportowych oraz spedycyjnych. Planowanie to w końcu niezwykle ważny element realizacji całego zlecenia.

W obecnych realiach, zakres pracy logistyka uległ drastycznemu poszerzeniu zadań i kompetencji, względem zakresu obowiązków, spoczywających na logistykach jeszcze 10 lub 15 lat temu. Z tego powodu, praca logistyków musi być w praktyce wspierana wyspecjalizowanymi a wręcz ekskluzywnymi systemami informatycznymi, takimi jak VTS, oferującymi wsparcie pracy logistyka w kilkudziesięciu kluczowych obszarach organizacji łańcucha dostaw. Więcej informacji na temat zakresu funkcjonowania pracy logistyków, znajdą Państwo na stronie VTS.    

Comments are closed.