Najważniejsze prawa i obowiązki kierowcy ciężarowego w Polsce

Kierowca samochodu ciężarowego wykonuje trudną pracę. Nie tylko wiąże się to z długim czasem prowadzenia auta – nie sposób również pominąć długi pobyt poza domem, z dala od bliskich. Jednocześnie pracownik musi wypełniać dokumentację czy wykonywać inne czynności. Zastanawiając się nad wyborem tego zawodu, warto poznać obowiązki i prawa kierowcy ciężarówki.

 

Kierowca ciężarówki – prawa i obowiązki

Kierowca ciężarówki to osoba zawodowo prowadząca samochody ciężarowe, tj. takie, których masa przekracza 3,5 tony – z przyczepami i bez. Jego zadaniem jest przewiezienie ładunku z punktu A do B, zwykle w obrębie Polski, choć nie brakuje też pracowników międzynarodowych (muszą mieć jednak więcej uprawnień). Wspomniany samochód ciężarowy wymaga też prawa jazdy kategorii C lub C+E.

Kierowca ciężarówki nie ma prawa do pracy ponad potrzeby – mowa tutaj przede wszystkim o chęci wyrabiania nadgodzin. W takim przypadku może nawet otrzymać karę, ponieważ czas wykonywania przez niego obowiązków nie może być za długi.

 

Kierowca ciężarówki – zasady pracy

Zasady pracy kierowcy samochodu ciężarowego określa przede wszystkim umowa z przedsiębiorcą. Warto jednak wspomnieć również o przepisach. Zgodnie z obowiązującym prawem kierowca może bez przerwy jechać maksymalnie 4,5 godziny, po których musi zrobić minimalnie 45-minutową przerwę. Pracownik często jest zobowiązany do wypełniania dokumentacji, np. za pośrednictwem nowoczesnych systemów CRM, dzięki którym przedsiębiorca na bieżąco otrzymuje informacje o przebiegu trasy. To ułatwienie także dla kierowcy, ponieważ może szybko zażądać pomocy czy zmienić trasę, jeśli zaistnieje taka konieczność.

 

Jak zostać kierowcą ciężarówki?

Kierowca zawodowy to atrakcyjna profesja ze względu na płacę, ale też możliwość zobaczenia pięknych obszarów podczas jazdy czy spróbowania lokalnych przysmaków z różnych zakątkach Europy, a nieraz świata. Wymagania w tym zakresie nie są szczególnie wysokie – należy zdać egzamin na prawo jazdy kat. C+E, a także zaliczyć test sprawności zawodowej. Trzeba jednak się liczyć z wysokimi kosztami (zarówno testu – 3500 zł, jak i egzaminu na prawo jazdy – ok. 5000 zł).

Trzeba wiedzieć, że kierowcą ciężarówki może zostać wyłącznie odpowiedzialna i odporna na stres osoba, ponieważ nieraz można spotkać się z niespodziewanymi sytuacjami na drodze, kontrolami czy presją ze strony dyspozytora.

 

Kierowca ciężarówki – mandaty

Na początku bieżącego roku zmianie uległ taryfikator mandatów za wykroczenia drogowe. Warto wiedzieć, że kary dla kierowców ciężarówek mogą dotyczyć nie tylko nieprzestrzegania zasad w ruchu, jak to dzieje się w przypadku osób kierujących samochodami osobowymi.

Kierujący ciężarówką dostaje mandaty na przykład za nieokazanie takich dokumentów jak wykresówki, świadectwo kierowcy czy wypis licencji. Pracownik transportu musi także przestrzegać zasad związanych z czasem pracy, ponieważ w przeciwnym wypadku obowiązuje kara za przekroczenie dziennego (np. 12 h) lub tygodniowego (60 h) limitu. Kontrolerzy sprawdzają ten aspekt, analizując zapisy z tachografu. Kierowca musi również regularnie korzystać z przerw, ponieważ za niezgodności w tym zakresie także może dostać karę.

To wszystko jest podyktowane przede wszystkim troską o bezpieczeństwo na drodze. Każdy kierowca wie, że wielogodzinna jazda bywa bardzo męcząca, co doprowadza do spowolnienia czasu reakcji czy wykonywania mniej logicznych ruchów.

Co istotne, kary dla kierowców ciężarówek mogą być naprawdę wysokie. Maksymalna wynosi 12 000 zł za pracę bez licencji.

 

VTS Project – interesujące narzędzie dla kierowcy oraz pracodawcy

Żyjąc w zinformatyzowanym społeczeństwie, warto korzystać z jego “dobrodziejstw”. Zachęcamy tym samym do przetestowania naszego programu. Stworzyliśmy platformę, która znacznie przyspiesza generowanie raportów kierowcy, a przedsiębiorca otrzymuje bieżący dostęp do informacji o postępie w realizacji obowiązków zatrudnionych osób nawet za pośrednictwem swojego telefonu. Dzięki temu praca może być jeszcze prostsza, a jednocześnie efektywniejsza.

Comments are closed.